PICKUP ONLY! READ! 21" 2017, iMac, BTO, i7-7700, 16GB, 512GB SSD
LIMITED TIME OFFER IN-STORE ONLY
This item only available for in-store purchase only at 130 West 26th St, New York, NY 10001.
Product Description
Elevate your computing experience with the refurbished Apple iMac (Retina 4K, 21.5-inch, 2017) in sleek silver. Powered by an Intel Core i7-7700 CPU operating at 3.60GHz, this Mac delivers robust performance for a variety of tasks. With 16GB of memory and a 512GB solid-state drive, you will enjoy smooth multitasking capabilities and ample storage for your important files, applications, and media. The stunning 4096 x 2304 Retina display ensures vibrant visuals, making it ideal for creative work, whether you are editing photos and videos or designing graphics. The Radeon Pro 560 graphics card further enhances the visual experience, providing the power needed for casual gaming and graphic-intensive applications.
This refurbished iMac is perfect for everyday use, making it an excellent choice for students, professionals, and anyone looking to enhance their productivity. Its powerful hardware excels at tasks such as web browsing, document creation, and media consumption, while also being capable of handling light creative workloads. Whether you are working from home, studying, or enjoying your favorite shows, this iMac provides reliability and performance in a stylish package. Experience the best of both worlds with the refurbished Apple iMac (Retina 4K, 21.5-inch, 2017) รขโฌโ a blend of powerful specifications and elegant design that meets your everyday computing needs.
| Specification | Value |
|---|---|
| Condition | Certified Pre-owned |
| Cosmetic Description | The screen is in good condition overall but shows discoloration around the edges of the display. The discoloration does not affect functionality. The outer case and stand show average signs of wear. |
| Brand | Apple |
| Model | iMac |
| Model Number | BTO |
| Operating System | macOS 12.0, Monterey |
| Color | Silver |
| Power Cord | Yes |
| Charger Type | OEM Charger |
| Processor | Intel Core i7-7700 |
| CPU Name | i7 |
| CPU Generation | 7th |
| CPU Speed | 3.6GHz |
| CPU Cores | 4 |
| Memory Size | 16GB |
| Storage 1 Size | 512GB |
| Storage 1 Type | SSD |
| Storage 1 Model | APPLE SSD SM0512L |
| Screen Size | 21" |
| Screen Resolution | 4096 x 2304 |
| TouchScreen | No |
| GPU 1 Model | Radeon Pro 560 |
| GPU 1 Memory | 4GB |
| Manufacturer Warranty | Expired |
| Seller Warranty | One Year |
| Serial Number | D25X702AJ1GC |
| Lister | Pierce |
| Inventory # | 576926 |
| Trade # | 65 |
All computers have a minimum one year warranty from Computer Overhauls.
All iPhones & iPads have 90 days warranty from Computer Overhauls.
- For Computers:
Computer Overhauls provides a minimum of a one-year hardware warranty on all computers. If an Apple, Lenovo, HP or Microsoft item has existing manufacturer warranty it will still be valid. Computer Overhauls will also provide a full one year warranty from the date of purchase that runs concurrent with any remaining manufacturer warranty, specifically for these brands. - For iPhones/iPads
Computer Overhauls includes a 90-days warranty. If the Apple warranty is still active it will be valid. - All other brands do not have transferrable manufacturer warranties. This includes Dell, Alienware, Razer, Toshiba, Asus, Acer. For these brands, Computer Overhauls one year warranty will be active.
- AppleCare+ is generally not able to be added on to any items. Apple only offers this for the first sixty days from the day it was purchased directly from Apple. As our inventory comes through various suppliers we can't guarantee that any item is still within this sixty-day window from its original purchase date. Some items may already have AppleCare+; if so, it will be mentioned above.
- Optional 3-year accidental damage warranties are available and are provided by CPS, Consumer Priority Service.
- All items, except brand new, factory sealed items, are eligible for a return and a full refund within 30-days of purchase.
- Brand new, factory sealed items can be returned within 30-days with a 20% restocking fee.
- Items must be received back by us within 30-days from the date of purchase. The customer is responsible for return shipping.
- No returns are accepted after 30-days.
- Read full terms here