PICKUP ONLY! 21.5" 2011, iMac, MC309LL/A, i5-2400S, 16GB, 512GB SSD, HD 6750M
LIMITED TIME OFFER IN-STORE ONLY
This item only available for in-store purchase only at 130 West 26th St, New York, NY 10001.
Original price
$99.95
-
Original price
$99.95
Original price
$99.95
$99.95
$99.95
-
$99.95
Current price
$99.95
SKU 571632
| Specification | Value |
|---|---|
| Condition | Certified Pre-owned |
| Cosmetic Description | The screen shows scratches and discoloration around the edges of the display. There is dust in both the left and right corners of the display. The outer case and stand show average signs of use. |
| Brand | Apple |
| Model | iMac |
| Model Number | MC309LL/A |
| Operating System | Mac OS |
| Color | Space Gray |
| Power Cord | Yes |
| Charger Type | Generic Charger |
| Processor | Intel Core i5-2400S |
| CPU Name | i5 |
| CPU Generation | 2nd |
| CPU Speed | 2.5 GHz |
| CPU Cores | 4 |
| Memory Size | 16GB |
| Storage 1 Size | 512GB |
| Storage 1 Type | SSD |
| Storage 1 Model | OWC Mercury EXTREME Pro 6G SSD |
| Screen Size | 21.5" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Type | FHD |
| TouchScreen | No |
| GPU 1 Model | AMD Radeon HD 6750M |
| GPU 1 Memory | 512MB |
| Seller Warranty | One Year |
| Serial Number | D25GL2BMDHJF |
| Lister | Pierce |
| Inventory # | 571632 |
| Trade # | 0 |
Error
All computers have a minimum one year warranty from Computer Overhauls.
All iPhones & iPads have 90 days warranty from Computer Overhauls.
- For Computers:
Computer Overhauls provides a minimum of a one-year hardware warranty on all computers. If an Apple, Lenovo, HP or Microsoft item has existing manufacturer warranty it will still be valid. Computer Overhauls will also provide a full one year warranty from the date of purchase that runs concurrent with any remaining manufacturer warranty, specifically for these brands. - For iPhones/iPads
Computer Overhauls includes a 90-days warranty. If the Apple warranty is still active it will be valid. - All other brands do not have transferrable manufacturer warranties. This includes Dell, Alienware, Razer, Toshiba, Asus, Acer. For these brands, Computer Overhauls one year warranty will be active.
- AppleCare+ is generally not able to be added on to any items. Apple only offers this for the first sixty days from the day it was purchased directly from Apple. As our inventory comes through various suppliers we can't guarantee that any item is still within this sixty-day window from its original purchase date. Some items may already have AppleCare+; if so, it will be mentioned above.
- Optional 3-year accidental damage warranties are available and are provided by CPS, Consumer Priority Service.
- All items, except brand new, factory sealed items, are eligible for a return and a full refund within 30-days of purchase.
- Brand new, factory sealed items can be returned within 30-days with a 20% restocking fee.
- Items must be received back by us within 30-days from the date of purchase. The customer is responsible for return shipping.
- No returns are accepted after 30-days.
- Read full terms here