3 Year Accidental Damage Warranty
Protect your investments with a complete three-year accidental damage warranty.
See pricing options at the top of this page.
In-Stock @ 130 West 26th st
Available for shipping or same-day in-store pickup.
No sales tax outside of NY/NJ
Orders shipped out of NY/NJ are tax free.
Real photos
The photos are of the actual item you will receive.
Over 20,000 five-star reviews from verified customers
Read reviews: 20,038 reviews
| Specification | Value |
|---|---|
| Condition | Certified Pre-owned |
| Cosmetic Description | 100% Battery! The screen is in very good condition with some light scratches/nicks. The display lid is in good condition with some light scratches. The keyboard is in very good condition with some light wear. The palm rest is in good condition with some light scratches. The bottom case is in good condition with some light scratches. |
| Brand | Asus |
| Model | Vivobook 15 M513l |
| Model Number | Vivobook 15 M513l |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Color | Gray |
| Power Cord | Yes |
| Charger Type | OEM Charger |
| Processor | AMD Ryzen 5 4500U |
| CPU Name | Ryzen 5 |
| CPU Generation | 4th |
| CPU Speed | 2.4GHz |
| CPU Cores | 6 |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Configuration | 8GB |
| Storage 1 Size | 512GB |
| Storage 1 Type | SSD |
| Storage 1 Model | KINGSTON OM8PCP3512F-AB |
| Screen Size | 14" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Type | FHD |
| TouchScreen | No |
| GPU 1 Model | AMD Radeon Graphics |
| GPU 1 Memory | 495MB |
| Battery Health | 100% |
| Max Capacity | 42,082 |
| Design Condition | 42,082 |
| Battery Cycle Count | 1 |
| Seller Warranty | One Year |
| Serial Number | M1N0CV07Z95302C |
| Lister | Yousuf |
| Inventory # | 578421 |
| Trade # | 50 |
All computers have a minimum one year warranty from Computer Overhauls.
All iPhones & iPads have 90 days warranty from Computer Overhauls.
Protect your investments with a complete three-year accidental damage warranty.
See pricing options at the top of this page.