3 Year Accidental Damage Warranty
Protect your investments with a complete three-year accidental damage warranty.
See pricing options at the top of this page.
In-Stock @ 130 West 26th st
Available for shipping or same-day in-store pickup.
No sales tax outside of NY/NJ
Orders shipped out of NY/NJ are tax free.
Real photos
The photos are of the actual item you will receive.
Over 20,000 five-star reviews from verified customers
Read reviews: 20,038 reviews
| Specification | Value |
|---|---|
| Condition | Certified Pre-owned |
| Cosmetic Description | The computer is fully functional. The outer casing is in excellent condition. The computer comes with the original keyboard, mouse, 4x Mini DisplayPort to DisplayPort adapters, the HP Remote System Controller, an Ethernet cable, a USB-A to USB-A cable, a Mini DisplayPort to DisplayPort cable, HP cable P/N N05489-001, HP cable P/N N12029-001, and the power cable. |
| Brand | HP |
| Model | Z2 Mini G1i Workstation Desktop |
| Model Number | D3PM2UP#ABA |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Color | Black |
| Power Cord | Yes |
| Charger Type | OEM Charger |
| Processor | Intel Core Ultra 9 285K |
| CPU Name | Ultra 9 |
| CPU Generation | 2nd |
| CPU Speed | 3.70 GHz |
| CPU Cores | 24 |
| Memory Size | 128GB |
| Storage 1 Size | 1TB |
| Storage 1 Type | SSD |
| Storage 2 Size | 1TB |
| Storage 2 Type | SSD |
| Screen Resolution | 1920x1080 |
| Screen Type | FHD |
| TouchScreen | No |
| GPU 1 Model | NVIDIA RTX A1000 |
| GPU 1 Memory | 8GB |
| Seller Warranty | One Year |
| Serial Number | MXL61250H5 |
| Lister | Lily |
| Inventory # | 579494 |
| Trade # | 800 |
All computers have a minimum one year warranty from Computer Overhauls.
All iPhones & iPads have 90 days warranty from Computer Overhauls.
Protect your investments with a complete three-year accidental damage warranty.
See pricing options at the top of this page.