3 Year Accidental Damage Warranty
Protect your investments with a complete three-year accidental damage warranty.
See pricing options at the top of this page.
AppleCare+ Until 10/24/2027
In-Stock @ 130 West 26th st
Available for shipping or same-day in-store pickup.
No sales tax outside of NY/NJ
Orders shipped out of NY/NJ are tax free.
Real photos
The photos are of the actual item you will receive.
Over 20,000 five-star reviews from verified customers
Read reviews: 20,038 reviews
| Specification | Value |
|---|---|
| Condition | |
| Condition | Certified Pre-owned |
| Cosmetic Description | AppleCare+ Until 10/24/2027! The screen is in very good condition with some light scratches/nicks. The display lid is in very good condition with some very light scratches. The keyboard is in very good condition with some light wear. The palm rest is in very good condition with some light scratches. The bottom case is in very good condition with some light scratches. |
| Overview | |
| Brand | Apple |
| Model | MacBook Pro |
| Model Number | MXE03LL/A |
| Operating System | macOS 16.0, Tahoe |
| Color | Space Gray |
| Power Cord | Yes |
| Charger Type | Generic Charger |
| CPU | |
| Processor | Apple M3 |
| CPU Name | M3 |
| CPU Generation | 3rd |
| CPU Speed | 4.05 GHz |
| CPU Cores | 8 |
| Memory | |
| Memory Size | 16GB |
| Storage | |
| Storage 1 Size | 1TB |
| Storage 1 Type | SSD |
| Storage 1 Model | APPLE SSD AP1024Z |
| Display | |
| Screen Size | 14" |
| Screen Resolution | 3024 x 1964 |
| TouchScreen | No |
| Graphics | |
| GPU 1 Model | Apple M3 |
| Battery | |
| Battery Condition | Normal |
| Battery Health | 94% |
| Max Capacity | 5713 mAh mAh |
| Design Condition | 6075 mAh mAh |
| Battery Cycle Count | 96 |
| Warranty | |
| Manufacturer Warranty | AppleCare+ Until 10/24/2027 |
| Seller Warranty | One Year |
| Serial | |
| Serial Number | FHM74D44MV |
| Lister | Yousuf |
| Inventory # | 582503 |
| Trade # | 610 |
AppleCare+ Until 10/24/2027
All computers have a minimum one year warranty from Computer Overhauls.
All iPhones & iPads have 90 days warranty from Computer Overhauls.
Protect your investments with a complete three-year accidental damage warranty.
See pricing options at the top of this page.